Архітектори: SHOVK | Андрій Лесьо, Руслан Литвиненко, Ігор Наконечний

Загальна площа ділянки: 27 000 кв. м

Загальна площа приміщень: 21 000 кв. м

Локація: Комо, Італія

Рік проєкту: 2017

Оскільки Швейцарія закрила кордони для біженців у липні 2016 року, тисячі переселенців застрягли в Комо (Італія), не маючи навіть місця для сну. Для вирішення цієї проблеми було розпочато проєкт соціального центру для біженців. 

Розташування  

Ділянка проєкту є частиною занедбаної залізничної станції Комо-Сан-Джованні. Вона розташована дуже близько як до озера Комо, так і до центру міста з усіма державними установами. Багато біженців прибувають до Комо поїздом, отже, дуже зручно мати соціальний центр саме біля вокзалу. Більше того, залізничні колії з одного боку локації та перепад рельєфу з іншого боку створюють природні кордони, що захищає біженців без додаткового спорудження будь-яких огорож. 

Інтеграція 

Центр для біженців складається з двох частин:  
– житлові та службові будівлі на 1 поверсі – відокремлена безпечна зона для розміщення біженців;
– відкриті для всіх громадян багатофункціональні простори в підвалі: концептуальні приміщення та кімнати для зустрічей, виставкові та музейні зали. Це місце, де біженці та місцеві жителі взаємодіють та звикають один до одного. 

Загалом соціальний центр пропонує такі функції:  
– Житло;
– Поліклініка та пункт першої допомоги;
– Їдальня;
– Простір для спілкування;
– Місця для навчання та трудової діяльності;
– Зони відпочинку;
– Спортивні майданчики;
– Кінотеатр.

Гнучкість  

Для того, щоб забезпечити всіх біженців житлом, ми обрали територію, площа якої за потреби може бути збільшена до 30 000 кв. м, та запропонували гнучку просторову структуру.  

Як тільки біженці отримають офіційний статус, вони все ще можуть бути не готові інтегруватися до нового суспільства. Таким чином, наявність соціального житла навпроти центру для біженців може вирішити проблему адаптації. Ми пропонуємо створити сітчасту конструкцію розміром 8х8 м, де кожен блок можна легко трансформувати, а співвідношення та розташування одно-, дво- та трикімнатних квартир можна будь-коли змінити відповідно до вимог.